Architektura soužití | kino-pátek, diskuze a komunitní večer v PLATO Ostrava


Bedřiška v premiérovém večeru dokumentárních filmů cyklu Architektura soužití v Galerii Plato! A to 17. 7. 2020 od 19:00 hod. ve skvélé společnosti dašího dokumentu Bellevue di Monaco.

Text pořadatele

Premiéra dokumentů Osada Bedřiška a Bellevue Di Monaco. Dokumenty se zabývají možnostmi řešení sociální problematiky a dostupného bydlení, ve kterých se významně angažují skupiny a jednotlivci z oblasti architektury či současného umění. Cyklus uvedou autoři Janek Rous (Artyčok.TV), Karolína Kripnerová a Vojtěch Sigmund (Architekti bez hranic).

Program večera:

19 h debata s hosty z osady Bedřiška na zahradě
20 h projekce a diskuze s autory v kině

Osada Bedřiška (2019, 45 min)

První díl dokumentárního seriálu představuje ostravskou osadu Bedřiška, která je dlouhodobě řazena k tzv. vyloučeným lokalitám. Bedřiška ovšem zdaleka nesplňuje charakteristiku vyloučené lokality, jak si je mnozí z nás představují. Lidé zde žijí rádi, osadu považují za svůj domov a společnými silami se snaží starat jak o vlastní domy, tak o veřejný prostor. Vzniklo zde například i komunitní centrum, kde obyvatelé připravují volnočasové aktivity pro děti, scházejí se zde a diskutují nastalé problémy. Postupem času se jejich úsilí stalo pozoruhodným příkladem občanského a komunitního aktivismu, díky kterému se podařilo vyjednat změny likvidačních plánů a prosadit naopak celkovou revitalizaci osady.
V českém znění s anglickými titulky.

Bellevue di Monaco (2019, 45 min)

Druhý díl je o projektu Bellevue di Monaco, který se nachází v několika domech v centru Mnichova. Domy měly být původně zbourány za účelem postavení luxusních bytů, záměr města však zvrátila skupina aktivistů guerillovou rekonstrukcí jednoho z bytů. Následná migrační krize roku 2015 podnítila zformování oficiálního družstva, složeného z několika stovek místních obyvatel, které si domy pronajalo a přetvořilo je na multifunkční centrum. Vedle kulturního centra s kavárnou se v domech nacházejí byty, kde bydlí jak původní obyvatelé, tak mladí uprchlíci. Místní komunita dobrovolnými vzdělávacími aktivitami pomáhá uprchlíkům se snazší integrací do společnosti a ti zas obohacují město o své životní příběhy, kulturu nebo tradiční jídlo, které vytvářejí specifickou identitu místa.
V německém znění s českými titulky.
Vstup na projekce je součástí vstupného do galerie.

Leták na akci


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.